Profesjonalny druk w rozsądnej ceneie. Zawsze na czas!

Prowadzenie papieru

Równomierne i niezawodne prowadzenie jest ważnym elementem koncepcji dla wszystkich rodzajów drukarek i kopiarek. Wymagania odnośnie stabilności podawania papieru są w risografie znacznie wyższe niż w przypadku kopiarki lub drukarki.

Risograf jest tak skonstruowany, aby mógł zadrukowywać najróżniejsze rodzaje papierów. System podawania papieru musi być niezawodny także przy prędkościach 130 kopii na minutę (ok. 7800 kopii w godzinę).

Czytaj więcej

Proces drukowania

Po przeniesieniu obrazu z oryginału na matrycę, jest ona naciągana automatycznie na cylinder drukujący. Po rozpoczęciu podawania papieru farba przedostaje się przez otworki wyperforowane w folii matrycowej na papier.

Dokument może być drukowany z dużą prędkością. Wprowadzony w 1980 roku przez RISO automatyczny system dozowania farby był pierwszym tego typu systemem na świecie. Użytkownik nie miał więcej problemów z zabrudzonymi farbą rękami lub poplamionym ubraniem. Wyróżniającą cechą systemu dozowania farby RISO jest bardzo precyzyjne sterowanie rozprowadzaniem farby przez system wałków znajdujących się w cylindrze drukującym. Farba zasysana jest przez pompę z pojemnika i transportowana do wnętrza cylindra, wałek zbierający określa ilość farby znajdującej się na wałku rozcierającym.

Czytaj więcej

Folia matrycowa

Wyprodukowanie odpowiedniej folii pozwoliło firmie RISO na dokonanie zdecydowanego przełomu w dziedzinie powielania. Nowa folia matrycowa, dostosowana do przekazywania cyfrowych sygnałów składa się z cienkiej warstwy poliestru i włókien naturalnych.

Tak samo jak płyty drukujące w innych technologiach druku, matryca w RISOGRAFIE jest głównym elementem wpływającym na jakość druku. Jednocześnie szybkość i efektywność tworzenia perforacji matrycy określa zasadniczo sprawność całego urządzenia.
Zastosowanie cyfrowego systemu pozwala na dokonywanie edycji, jak również powiększania i zmniejszania drukowanych oryginałów.

Czytaj więcej

Farba drukująca

Farba spełnia dwa podstawowe warunki: z jednej strony musi po drukowaniu szybko wysychać, z drugiej jednak jest płynna i stabilna tak długo, jak długo znajduje się w pojemniku.

Nie może być również za bardzo lepka, ponieważ mogłaby zatkać urządzenie i powodować nierównomierne rozprowadzanie. Molekuły farby są krótkie, żeby nie powstawał dodatkowy opór podczas odbierania papieru od matrycy spowodowany ciągnięciem się farby. Oryginalne farby stosowane w risografii są farbami emulsyjnymi i spełniają wszystkie te wymagania.

Czytaj więcej

Technologia RISOGRAFII

Przedstawiamy zasadę działania technologii RISOGRAFII.

Wykonanie druku w technologii risografii jest realizowane w trzech następujących po sobie fazach.

Czytaj więcej

Risograf

Czym jest Risograf ? Risograf jest wysokowydajnym, wielofunkcyjnym cyfrowym urządzeniem drukującym. Łączy w sobie trzy podstawowe procesy: skanowania, tworzenia matrycy i szybkiego druku.

Charakteryzuje się łatwością obsługi kserografu, ekonomicznością powielacza i wytrzymałością maszyny offsetowej. Łącząc risograf z komputerem kompatybilnym z IBM PC lub MAC uzyskuje się pełny cyfrowy system druku.

Czytaj więcej