Farba drukująca

Farba spełnia dwa podstawowe warunki: z jednej strony musi po drukowaniu szybko wysychać, z drugiej jednak jest płynna i stabilna tak długo, jak długo znajduje się w pojemniku.

Nie może być również za bardzo lepka, ponieważ mogłaby zatkać urządzenie i powodować nierównomierne rozprowadzanie. Molekuły farby są krótkie, żeby nie powstawał dodatkowy opór podczas odbierania papieru od matrycy spowodowany ciągnięciem się farby. Oryginalne farby stosowane w risografii są farbami emulsyjnymi i spełniają wszystkie te wymagania.

Składają się z dwóch elementów płynnych z których jeden daje się bardzo dobrze rozprowadzać w drugim, ale się w nim nie rozpuszcza. W wyniku kombinacji tych właściwości otrzymuje się niepłynną farbę drukującą dającą obraz o ostrych krawędziach.
Podczas procesu drukowania olej wchłaniany jest przez papier a woda uwalniana, dzięki czemu może szybko wyparować. Farby RISO składają się w 50-70% z wody. W momencie gdy woda się ulotni pozostaje tylko 30-50

Jeżeli jesteś zainteresowany tą ofertą, skontaktuj się z nami wysyłając do nas bezpośrednio formularz kontaktowy z tej oferty!