Prowadzenie papieru

Równomierne i niezawodne prowadzenie jest ważnym elementem koncepcji dla wszystkich rodzajów drukarek i kopiarek. Wymagania odnośnie stabilności podawania papieru są w risografie znacznie wyższe niż w przypadku kopiarki lub drukarki.

Risograf jest tak skonstruowany, aby mógł zadrukowywać najróżniejsze rodzaje papierów. System podawania papieru musi być niezawodny także przy prędkościach 130 kopii na minutę (ok. 7800 kopii w godzinę).

Papier jest materiałem czułym na czynniki zewnętrzne i jego fizyczne właściwości mogą być zmienione pod wpływem np. wilgotności powietrza. Oznacza to, że papier w normalnych warunkach atmosferycznych jest niestabilny. Z tego powodu należało stworzyć system, który byłby stabilny w kontakcie z niestabilnym materiałem. Problem ten RISO rozwiązało przy pomocy układu podawania papieru, który składa się z dwóch części: pierwsza z nich pobiera papier ze stosu, druga doprowadza do cylindra drukującego. Proces przekazywania odbywa się według precyzyjnie przystosowanego czasowego schematu. Pobieranie papieru zaczyna się w momencie przesunięcia przez rolkę pobierającą pierwszego arkusza papieru w pozycję pomiędzy rolkę, a poduszkę separującą. Następnie papier przekazywany jest drugiemu zespołowi podawania.
W tym miejscu przednia krawędź papieru ma kontakt z wałkiem rejestracji; papier jest na ułamek sekundy zatrzymany, aby następnie być doprowadzonym w określonym czasie do cylindra drukującego. W chwili przejęcia papieru przez cylinder drukujący wałki podające w drugim obszarze podawania tym samym zwalniają papier. Dociśnięty do cylindra papier ulega zadrukowaniu, a następnie jest przetransportowany za pomocą systemu separującego do stołu odbiorczego, gdzie odbywa się odkładanie przy pomocy systemu lameli. Dodatkową zaletą poziomego transportu papieru przez RISOGRAF jest brak załamania papieru. Również przy wysokiej wilgotności drukowanie nie sprawia żadnego problemu.
Wprowadzenie nowego rozwiązania w systemie odbioru kopii umożliwiło osiągnięcie niespotykanej do tej pory jakości drukowanych dokumentów. To innowacyjne rozwiązanie, na które składa się kształt stołu odbiorczego oraz system lameli spowalniających opadanie papieru, pozwoliło na wyeliminowania wszelkich problemów przy drukowaniu dwustronnym (powstawanie odbić farby na odwrotnej stronie kopii), a przede wszystkim przy drukach o dużym nasyceniu farby.

Jeżeli jesteś zainteresowany tą ofertą, skontaktuj się z nami wysyłając do nas bezpośrednio formularz kontaktowy z tej oferty!